Stwardnienie rozsiane u dzieci

Stwardnienie rozsiane u dzieci
5 (100%) 8 głosów
Choć są to rzadkie przypadki, zdarza się że na stwardnienie rozsiane chorują również dzieci. Najmłodszymi dziećmi, u których wykryto stwardnienie rozsiane, były dzieci ok. 2-letnie.

Jak rozpoznać stwardnienie rozsiane u dzieci?

Stwardnienie rozsiane dzieci można rozpoznać po wystąpieniu szeregu bardzo charakterystycznych objawów. Wśród nich wyróżnia się zaburzenia ruchu i równowagi (szczególnie ciężko jest je wykryć u małego, kilkuletniego dziecka), zaburzenia mowy i wzroku, a także zaburzenia pracy układu moczowego i jelit.

Jak leczyć stwardnienie rozsiane u dzieci?

Stwardnienie rozsiane u dzieci może być leczone za pomocą takich leków, jak sterydy, ale także z wykorzystaniem leków immunomodulujących. Niestety, w Polsce istnieją poważne ograniczenia w tym zakresie. Programy NFZ w zakresie refundacji leków kierowane są bowiem wyłącznie do osób, które przekroczyły 16. rok życia. Rodziny młodszych dzieci muszą liczyć finansowo wyłącznie na siebie lub na pomoc specjalistycznych fundacji. Miesięczny koszt terapii bardzo często przekracza bowiem 3 tysiące złotych, co dla jego rodziców jest zwykle kwotą bardzo dużą, a często wręcz niemożliwą do zebrania w krótkim czasie.

Leki immunomodulujące w leczeniu stwardnienia rozsianego u dziecka

Jeśli chodzi o stwardnienie rozsiane u dziecka, zdecydowanie najlepsze efekty w leczeniu dają leki immunomodulujące. Ich stosowanie pozwala bowiem na ograniczenie o 30% ryzyka wystąpienia kolejnych rzutów choroby. Tego typu leki bezpiecznie można stosować u dzieci już powyżej 12. roku życia. U młodszych dzieci mogą być stosowane natomiast wyłącznie sterydy oraz metody rehabilitacyjne, stymulujące organizm dziecka do działania.

Jak lekarze podchodzą do stwardnienia rozsianego u dzieci?

Niestety, nadal wielu lekarzy pediatrów nie jest świadomych tego, że stwardnienie rozsiane może wystąpić także u dzieci. Konsekwencją tego jest to, że dzieci – zanim zostanie zdiagnozowane stwardnienie rozsiane – bardzo często leczone są na inne choroby. Statystycznie rzecz biorąc, średnio mijają 3 lata od pojawienia się pierwszych objawów stwardnienia rozsianego u dziecka do czasu podjęcia prawidłowego leczenia. Jest to niestety duża ilość czasu. Prowadzi to bardzo często do nieodwracalnych już zmian w organizmie dziecka. Dziecko, które nie będzie leczone w prawidłowy sposób, już w wieku 20-25 lat może trafić na wózek inwalidzki. Konsekwencją tego będzie leczenie ukierunkowane na polepszenie jakości życia dziecka.

Perspektywy w zakresie leczenia stwardnienia rozsianego u dzieci

Problem stwardnienia rozsianego u dzieci jest niestety nadal bardzo często bagatelizowany. Na szczęście mamy do czynienia z ciągłym wzrostem świadomości rodziców i lekarzy w tym zakresie. Organizowanych jest także coraz więcej kampanii, informujących o problemie leczenia stwardnienia rozsianego u dzieci. Istnieje zatem duża szansa na polepszenie opieki medycznej wśród chorujących na stwardnienie rozsiane dzieci, a także na znaczne obniżenie kosztów leczenia, co odciąży rodziców i opiekunów dzieci cierpiących na to schorzenie.

2 odpowiedzi do artykułu “Stwardnienie rozsiane u dzieci

  1. liczi

    To wcale nie takie rzadkie, bo jak na stwardnienie rozsiane chorują nastolatkowie, to dla mnie są to po prostu dzieci. Nie ma się co napinać, że to młodzież, młodzi dorośli nawet dla niektórych. To jest dziecko i trzeba je leczyć jak dziecko.

  2. on

    Bez przesady, nastolatek to już nie dziecko. Bardziej chodzi o to, że stwardnienie rozsiane u małych dzieci się praktycznie nie pojawia. I w sumie nie wiadomo czy to dobrze czy źle. Bo jednak – mówiąc brutalnie – SM u dzieci daje większą szansę na to, że będą bardziej dokładnie prowadzić badania i starać się znaleźć leki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

88 − = 85