Stwardnienie rozsiane boczne

Stwardnienie rozsiane boczne
5 (100%) 11 głosów
Stwardnienie rozsiane boczne to poważna choroba układu nerwowego. Może ona prowadzić do paraliżu, którego konsekwencją bywają między innymi trudności w poruszaniu się. Jakie są objawy tej choroby i czy istnieje skuteczna terapia lecznicza?

Objawy stwardnienia rozsianego bocznego

Objawy stwardnienia rozsianego bocznego obejmują przede wszystkim takie dolegliwości, jak trudności w poruszaniu się, bóle i drżenie mięśni, a także częste potykanie się i upadanie. Te początkowe symptomy choroby bywają bagatelizowane, ponieważ stwardnienie zanikowe boczne pojawia się zwykle w późniejszym wieku – często w okolicach 60. roku życia.

Późniejsze objawy obejmują duże trudności w samodzielnym chodzeniu, wypowiadaniu słów, a nawet pojedynczych głosek. Niebezpiecznym następstwem stwardnienia zanikowego bocznego jest paraliż mięśni oddechowych. Początkowo objawy są niewielkie, z czasem jednak nasilają się. Pierwszą z konsekwencji takiego stanu są zwykle ciągłe infekcje dolnych dróg oddechowych, spowodowane przez zaleganie wydzieliny.

Dolegliwości występujące przy stwardnieniu rozsianym bocznym wpływają negatywnie także na stan psychiczny osoby chorej – konsekwencją może być między innymi depresja.

Leczenie stwardnienia rozsianego bocznego

Leczenie stwardnienia rozsianego bocznego opiera się przede wszystkim na minimalizowaniu objawów oraz spowalnianiu rozwoju choroby. Inne sposoby terapii są obecnie niemożliwe, ponieważ przyczyny tego schorzenia nie zostały jeszcze dokładnie zbadane. Według naukowców, przyczyną stwardnienia rozsianego bocznego mogą być infekcje wirusowe, specyficzna odpowiedź immunologiczna organizmu.

Do wywołania choroby mogą przyczynić się również czynniki genetyczne, a także środowiskowe. Ze względu na to, że przyczyny choroby trudno jest zazwyczaj ustalić, zapobieganie stwardnieniu rozsianemu bocznemu jest niemożliwe. W przypadku, gdy schorzenie to pojawiło się wcześniej u członka bliskiej rodziny, warto jak najwcześniej poddać się badaniom diagnostycznym.

Rehabilitacja stwardnienia rozsianego bocznego

W terapii stwardnienia rozsianego bocznego polega na podawaniu odpowiednich leków, które mają zapobiegać osłabieniu mięśni. Ponadto niezbędna jest rehabilitacja. W późniejszym etapie choroby konieczne może być podawanie pożywienia przez sondę.

Stwardnienie zanikowe boczne nie jest w pełni uleczalne, a stosowana terapia ma na celu wydłużenie życia chorej osoby. Na pierwsze objawy stwardnienia zanikowego bocznego powinni uważać szczególnie mężczyźni, ponieważ to u nich schorzenie rozwija się częściej.

Wcześnie rozpoczęta terapia może znacznie wydłużyć życie chorego, dlatego warto wcześnie poddać się badaniom. Samodzielne leczenie stwardnienia rozsianego bocznego jest niemożliwe, warto jednak robić wszystko, by zachować optymizm w czasie choroby.

Diagnozę w przypadku wyżej opisanych objawów powinien stawiać neurolog. Niezbędne może być wykonanie takich badań, jak rezonans magnetyczny. Zwykle również bada się poziom przeciwciał w płynie mózgowo-rdzeniowym, co wymaga wykonania punkcji kręgosłupa. Badania diagnostyczne są niezbędne, ponieważ wyżej wymienione objawy bywają wywoływane również przez inne schorzenia układu nerwowego.

2 odpowiedzi do artykułu “Stwardnienie rozsiane boczne

  1. prena

    Depresja przy stwardnieniu rozsianym zależy przede wszystkim od tego w jaki sposób lekarz przekaże to co zdiagnozował. To pierwsze uderzenie i pierwsze wrażenie jest naprawdę bardzo ważne. Zwłaszcza, że człowiek z czasem uświadamia sobie, że ta choroba będzie mu towarzyszyć do końca życia.

  2. Anna

    Nie ma znaczenia czy stwardnienie rozsiane boczne różni się od normalnego, bo zawsze prowadzi do tego, że objawy choroby się pogłębiają i jest tylko gorzej niż było i to znacznie gorzej. Ten cały podział na rodzaje jest tylko dla lekarzy. Dla normalnego człowieka wcale się nie liczy i nie ma żadnego znaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 29 = 35