Stwardnienie rozsiane a ciąża

Stwardnienie rozsiane a ciąża
5 (100%) 19 głosów
Chociaż stwardnienie rozsiane w zdecydowanej większości przypadków dotyczy osób około 40. roku życia, zdarza się, że chorują na nie młodsze osoby, w tym niestety także kobiety w ciąży. To schorzenie jest również uzależnione od płci. Znacznie częściej chorują na nie kobiety, co sprawia, że prawdopodobieństwo chorowania na stwardnienie rozsiane jest wysokie u kobiet w ciąży, szczególnie tych, które decydują się na macierzyństwo w stosunkowo późnym wieku.

Stwardnienie rozsiane w ciąży

Stwardnienie rozsiane podczas ciąży zostaje osłabione, jeśli chodzi o jego najważniejsze objawy. Zostało to poparte wieloma badaniami naukowymi. Kobieta, która choruje na stwardnienie rozsiane, powinna jednak dokładnie się zastanowić nad tym czy zajść w ciążę w takim stanie, ponieważ choroba może odezwać się w postaci rzutu w trakcie ciąży, co negatywnie wpłynie na nią i na jej dziecko.

Warto jest w tej sprawie skonsultować się z lekarzem i cały czas pozostawać pod jego opieką. Dlaczego podczas ciąży dochodzi zwykle do osłabienia negatywnych objawów stwardnienia rozsianego? Przede wszystkim w związku z tym, że w czasie ciąży rośnie poziom żeńskich hormonów płciowych w organizmie. Szczególnie zauważalny jest wzrost poziomu estrogenów oraz progesteronu. Zadaniem tych hormonów jest podtrzymanie ciąży, ale co ciekawe, jednocześnie wpływają one na produkcję mieliny, która chroni rdzeń kręgowy i mózg przyszłej matki.

Poród u kobiety chorej na stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane w ciąży nie jest czymś, czego powinny się obawiać kobiety cierpiące na to schorzenie. Poród u kobiet cierpiących na stwardnienie rozsiane może być bowiem wykonywany zarówno naturalnie, jak i za pomocą cesarskiego cięcia. Wszystko jest tutaj uzależnione od sprawności chorującej kobiety.

U kobiet z dużą niepełnosprawnością zalecany jest poród za pomocą cesarskiego cięcia. Przyspiesza to w znaczny sposób przyjście dziecka na świat i sprawia, że kobieta, która rodzi, nie męczy się przy tym zbytnio, co jest szczególnie ważne w przypadku istnienia szeregu dolegliwości związanych ze stwardnieniem rozsianym.

Z kolei u kobiet z minimalną niepełnosprawnością lub też bez wyraźnych konsekwencji ruchowych wystąpienia wcześniej rzutów stwardnienia rozsianego, można z powodzeniem stosować poród naturalny. Jeśli chodzi o stwardnienie rozsiane, problemu nie powinno stanowić znieczulenie stosowane przy cesarskim cięciu. Badania wykazały, że nie ma ono żadnego wpływu na wystąpienie rzutu stwardnienia rozsianego po urodzeniu dziecka.

Ryzyko kolejnych rzutów stwardnienia rozsianego po porodzie

Po porodzie niestety istnieje znacznie większe ryzyko wystąpienia kolejnych rzutów stwardnienia rozsianego niż w normalnym przypadku. To ryzyko jest niemal 3 razy wyższe niż w standardowych przypadkach i dotyczy kobiet do 3 miesięcy po porodzie.

Co sprzyja wystąpieniu rzutu stwardnienia rozsianego przy porodzie? Przede wszystkim rzut choroby w trakcie ciąży, wysoki wskaźnik EDSS (niewydolności ruchowej) po zajściu w ciążę oraz wystąpienie rzutu stwardnienia rozsianego w roku, w którym kobieta zaszła w ciążę.

2 odpowiedzi do artykułu “Stwardnienie rozsiane a ciąża

  1. Anika

    Smutna prawda jest taka, że przy SM lepiej zdecydować się na cesarkę, zamiast ryzykować. Już sama ciąża przy stwardnieniu rozsianym jest dostatecznym ryzykiem i obciążeniem dla organizmu. A jeszcze naturalny poród też może się powikłać i dopiero zaczną się kłopoty.

  2. Monique

    Stwardnienie rozsiane w ciąży to jest jednak rosyjska ruletka. Nie polecam, bo może skończyć się dokładnie tak, że ludzie będą ryzykować życie swoich własnych dzieci żeby spełnić swoje własne marzenia. Ale nie kosztem innych, zastanówcie się nad tym!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 1 =