Rokowania przy stwardnieniu rozsianym

Rokowania przy stwardnieniu rozsianym
5 (100%) 20 głosów
Rokowanie w zakresie funkcjonowania osoby cierpiącej na stwardnienie rozsiane są uzależnione od szeregu czynników. Chodzi tutaj nie tylko o moment, w którym zostanie postawiona diagnoza i rozpocznie się leczenie, ale także o rodzaj występujących objawów. Równie istotna jest postać choroby.

Reakcja na rzut choroby, a rokowania

Jeśli chodzi o rokowania w stwardnieniu rozsianym, są one dość pozytywne, ponieważ stosunkowo wysoka skuteczność leczenia występuje w przypadku, gdy zostanie ono podjęte po pierwszym rzucie choroby. Skuteczność leczenia w takim przypadku wynosi aż 50%. Oznacza to, że kolejne rzuty choroby nie wystąpią w przyszłości lub też nie wystąpią u takich osób przez bardzo długi okres czasu.

Z kolei gdy leczenie zostanie rozpoczęte już po drugim rzucie choroby, szansa na uniknięcie konsekwencji w postaci niepełnosprawności jest możliwa już tylko w 33% przypadków.

Oczywiście te statystyki uzależnione są również od rodzaju stwardnienia rozsianego. Jeśli chodzi o stwardnienie rozsiane rokowania mogą być zatem niezbyt optymistyczne, nawet pomimo szybkiej interwencji i wdrożenia odpowiednich leków. Nie warto jest jednak zwlekać. Bywa, że rzuty choroby następują po sobie bardzo szybko i już w ciągu kilku dni lub tygodni organizm zostaje w związku z tym bardzo poważnie wyniszczony. Podejmowanie ryzyka w tym zakresie jest bardzo złym pomysłem. W początkowym etapie stwardnienia rozsianego można zdziałać najwięcej. Później leczenie ukierunkowane jest już tylko na poprawienie jakości życia, poprzez zahamowanie rozwoju schorzenia.

Rokowania przy stwardnieniu rozsianym, a objawy

O dobrych rokowaniach przy stwardnieniu rozsianym można mówić wtedy, gdy głównymi objawami schorzenia są zaburzenia w zakresie prawidłowego widzenia i czucia, natomiast gdy pojawiają się problemy z chodzeniem i utrzymaniem równowagi, niestety istnieją małe szanse na dłuższe przeżycie i uniknięcie niepełnosprawności. Te objawy wskazują już bowiem bardzo często na uszkodzenia rdzenia kręgowego i mózgu. Są to już niestety zmiany nieodwracalne, które ciężko jest zahamować.

W pierwszym przypadku, osoby dotknięte stwardnieniem rozsianym są w 1/3 przypadków w stanie pracować do 15-20 lat od postawienia diagnozy. W drugim przypadku niestety już po 6-8 latach od postawienia diagnozy niepełnosprawność jest już tak duża, że uniemożliwia wykonywanie pracy, ale także normalne funkcjonowanie.

Rokowania przy różnych odmianach stwardnienia rozsianego

Rokowania przy stwardnieniu rozsianym zależne są od także od odmiany tego schorzenia. Najlepsze rokowania występują w przypadku postaci rzutowo-remisyjnej. W przypadku takiego schorzenia osłona mielinowa posiada bowiem zdolność do regenerowania się.

Postać pierwotnie postępująca oraz postępująco-nawracająca z kolei powodują szybsze wyniszczenie organizmu, nie tylko pod względem fizycznym, co prowadzi do niepełnosprawności fizycznej, ale także do zaburzenia funkcji poznawczych, czego konsekwencją jest zauważalna degradacja organizmu już po 5 latach od zdiagnozowania stwardnienia rozsianego.

2 odpowiedzi do artykułu “Rokowania przy stwardnieniu rozsianym

  1. jeszcze młody

    Choruję na stwardnienie rozsiane od 8 lat. Normalnie pracuję, na 10 km mam czas poniżej 49 minut. Wódeczki nie odmawiam, jem w mcdonaldzie. Niby dlaczego miałbym sobie wszystkiego odmawiać, skoro wszyscy mi mówią, że do emerytury nie dożyję?

  2. Miles

    Masz dużo szczęścia i mam nadzieję, że zdajesz sobie z tego sprawę. Stwardnienie rozsiane w każdej chwili może „przyspieszyć”, więc zawsze wszyscy stoimy przed tym samym dylematem: żyć pełnią życia, czy może się oszczędzać jak się da żeby życie przedłużyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

69 − 59 =