Rehabilitacja podczas stwardnienia rozsianego

Rehabilitacja podczas stwardnienia rozsianego
5 (100%) 12 głosów
Jedną z form leczenia w związku z zachorowaniem na stwardnienie rozsiane, jest rehabilitacja ruchowa. Rehabilitacja podczas stwardnienia rozsianego pozwala na zminimalizowanie negatywnych objawów tego schorzenia i poprawienie w znaczny sposób jakości życia. Stanowi ona uzupełnienie terapii z wykorzystaniem środków leczenia farmakologicznego, terapii logopedycznej oraz psychoterapii.

Dlaczego warto jest stosować rehabilitację ruchową przy stwardnieniu rozsianym?

Stwardnienie rozsiane jest schorzeniem, które z biegiem czasu coraz bardziej postępuje, prowadząc do niepełnosprawności ruchowej. Stosowanie odpowiedniej formy rehabilitacji ruchowej jest w stanie sprawić, że zminimalizowane zostaną takie negatywne objawy stwardnienia, jak ból, niedowłady, zaburzenia równowagi, ataksja czy też nadmierne męczenie się. Gdy tego typu dolegliwości zostaną zminimalizowane, wpłynie to znacząco na psychikę osoby chorej na stwardnienie rozsiane. Będzie ona miała o wiele większą motywację do tego, by walczyć o swoje zdrowie.

Metody rehabilitacji przy stwardnieniu rozsianym

Przy stwardnieniu rozsianym może być stosowanych kilka różnych odmian metod rehabilitacyjnych. Mowa jest tutaj o rehabilitacji funkcjonalnej, kinezyterapii, metodzie PNF oraz metodzie Bobath. Tradycyjna kinezyterapia polega na zastosowaniu popularnych metod leczenia za pomocą ruchu, z wykorzystaniem pomocy fizjoterapeutów, rehabilitacja funkcjonalna opiera się na połączeniu metod rehabilitacji ruchowej z metodami oddziaływania na psychikę osoby chorej, metoda PNF opiera się o wykorzystanie receptorów ciała do poprawy funkcji motorycznych pacjenta, z kolei metoda Bobath ukierunkowana jest na odtwarzanie naturalnych ruchów.

Rehabilitacja na stwardnienie rozsiane, jeśli chodzi o metodę, dobierana jest tak, by w konkretnym przypadku jej stosowanie było najbardziej skuteczne. Bierze się pod uwagę zatem wiek, płeć oraz stadium rozwoju schorzenia. Nieodpowiednie stosowanie metod rehabilitacyjnych może się przyczynić do pogorszenia się stanu zdrowia przez różnego rodzaju urazy.

Jakie ćwiczenia wykonywane są w trakcie rehabilitacji przy stwardnieniu rozsianym?

Jeśli chodzi o takie schorzenia, jak stwardnienie rozsiane rehabilitacja ruchowa ukierunkowana jest na kilka różnych odmian ćwiczeń. Po pierwsze, należy stosować ćwiczenia rozciągające. Zaletą takich ćwiczeń jest poprawienie ruchomości stawów oraz elastyczności mięśni.

Druga grupa ćwiczeń to ćwiczenia równoważne. Stymulują one utrzymywanie równowagi oraz chronią osoby chore na stwardnienie rozsiane przed upadkami. Równie istotne są ćwiczenia koordynacyjne, dzięki którym możliwe jest utrzymanie kontroli nad wykonywanymi przez chorą osobę ruchami, ćwiczenia dynamiczne, które stymulują mięśnie oraz zwiększają odporność organizmu, a także, co niezwykle ciekawe, ćwiczenia oddechowe. Ta grupa ćwiczeń pozwala na zapobieżenie wystąpienia infekcji układu oddechowego oraz pomaga w zrelaksowaniu się.

Najlepiej jest połączyć kilka metod ćwiczeń, dostosowując ich intensywność do stanu zdrowia pacjenta.

2 odpowiedzi do artykułu “Rehabilitacja podczas stwardnienia rozsianego

  1. biegacz

    Prze stwardnieniu rozsianym najważniejsze jest uprawianie sportu. Im częściej, tym lepiej. Oczywiście nie chodzi o żaden wyczyn, ale zwykła jazda na rowerze czy bieganie, to jest najlepsza rehabilitacja na SM.

  2. Iza

    Trzeba stawiać też na czucie głębokie. To bardzo ważna umiejętność, taka jakby równowaga z zamkniętymi oczami. Dzięki temu można się znacząco lepiej poczuć swoje ciało i panować nad nim nawet w najtrudniejszych chwilach. To się przyda gdy stwardnienie rozsiane będzie się pogłębiać i mocno zaatakuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 5 =