Przyczyny stwardnienia rozsianego

Przyczyny stwardnienia rozsianego
5 (100%) 19 głosów
Stwardnienie rozsiane to przewlekła choroba układu nerwowego, atakująca głównie osoby młode w wieku 20-30 lat. Zdecydowanie rzadziej chorują ludzie młodsi i starsi. Choroba polega na nieprawidłowym przekazywaniu impulsów nerwowych i często prowadzi do inwalidztwa. Naukowcy od lat prowadzą badania, mające na celu zbadanie, jakie są przyczyny stwardnienia rozsianego.

Powody stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane atakuje mielinę, która odpowiedzialna jest za budowę osłonek włókien nerwowych, które nie są w stanie dobrze przewodzić sygnałów przesyłanych przez ośrodkowy układ nerwowy. Dla osób badających stwardnienie rozsiane przyczyny tego schorzenia nie są jasne, jednak naukowcy wyróżniają cztery główne czynniki:

1. Reakcja autoimmunologiczna

Według tej teorii to organizm chorego atakuje i niszczy osłonki mielinowe, traktując je jako ciało obce. Jest to obecnie najbardziej popularna teoria wśród lekarzy, jednak nauka cały czas nie dała odpowiedzi na pytanie, jakie są przyczyny takiej autoagresywnej reakcji układu immunologicznego. Rozwiązanie tej zagadki w znaczący sposób wpłynęłoby na możliwość leczenia stwardnienia rozsianego. Niestety dziś jest to choroba nieuleczalna, można jednak opóźnić jej rozwój i poprawić komfort życia pacjenta.

2. Czynnik genetyczny

Naukowcy są zgodni, że w wielu przypadkach zachorowań na SM decydującą rolę odgrywają skłonności genetyczne. Badania wykazały, że w rodzinach dotkniętych stwardnieniem rozsianym ryzyko zachorowania osób spokrewnionych z chorym wzrasta aż dziesięciokrotnie. Przypuszcza się, że odpowiedzialne za taki stan odpowiedzialne są zmiany w chromosomach 6 i 14 naszego DNA. Niestety nieznane są jeszcze sposoby wykluczenia czy „naprawienia” tych zmian, trudno jest więc wdrożyć jakiekolwiek działania profilaktyczne, które mogłyby ustrzec potencjalnych chorych przed zachorowaniem na stwardnienie rozsiane.

3. Czynnik środowiskowy

Okazuje się, że miejsce zamieszkania ma wpływ na liczbę zachorowań na SM. Najczęściej chorują ludzie rasy białej, mieszkający na terenach północnych. Wśród przedstawicieli rasy żółtej i czarnej zachorowalność na stwardnienie rozsiane jest znacznie mniejsza. Kontynentem, na którym choroba występuje najczęściej, jest Europa, przy czym potwierdza się teoria, że im bardziej na północ, tym przypadków choroby notuje się więcej. Ciekawe jest także spostrzeżenie naukowców, że jeśli w dzieciństwie przeniesiemy się z kraju północnego na południe ryzyko zachorowania znacząco maleje.

4. Infekcja wirusowa

Jedną z teorii wyjaśniających przyczyny stwardnienia rozsianego jest infekcja wirusowa. Zakłada ona, że destrukcyjne działanie wirusów może sprowokować układ immunologiczny człowieka do niszczenia mieliny i rozwoju choroby. Za najbardziej prawdopodobną przyczynę uważa się przechorowanie opryszczkowego zapalenia mózgu.

Tak więc trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie są powody stwardnienia rozsianego, a nie znając przyczyny zachorowania, nie można wprowadzić efektywnego i skutecznego leczenia tej podstępnej choroby.

2 odpowiedzi do artykułu “Przyczyny stwardnienia rozsianego

  1. Viki

    Wszystko jest w jedzeniu. Jakoś wcześniej ludzie nie chorowali tak często na jakieś choroby autoimmunologiczne. Dopiero jak zaczęliśmy się napychać szitowym jedzeniem to się wszystko rozhulało, tak samo jak nowotwory.

  2. chodziarz

    Nie do końca, wcześniej też ludzie chorowali i umierali, ale mało kto wiedział na co. I zawsze było „ze starości”, a pewnie niejeden milion padł właśnie na stwardnienie rozsiane, albo i inne choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 34 = 41