Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego

Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego
5 (100%) 23 głosów
W niektórych chorobach pierwsze objawy pojawiają się bardzo szybko, w innych choroba może rozwijać się bardzo długo, nie dając żadnych objawów. Oczywiście leczenie jest wtedy znacznie trudniejsze. Do tej drugiej grupy należy stwardnienie rozsiane dlatego tym bardziej ważne jst rozpoznanie objawów SM jak najszybciej się da.

Stwardnienie rozsiane – choroba neurologiczna

Od angielskiej nazwy multiplet sclerosis, na jej określenie często używa się skrótu SM. Jest chorobą neurologiczną, która atakuje ośrodkowy układ nerwowy. W Polsce na SM choruje ponad 40 tys. osób, na świecie ponad 2,5 mln.

Stwardnienie rozsiane jest chorobą autoimmunologiczną. Komórki układu odpornościowego z nieznanych przyczyn atakują komórki własnego organizmu, w tym przypadku komórki układu nerwowego. W wyniku choroby dochodzi do demielinizacji (uszkodzenia mieliny otaczającej komórki nerwowe) i zaburzeń w przewodzeniu sygnałów.

Choroba dotyka głównie osoby młode, będące jeszcze przed ukończeniem 30 lat, chociaż zdarzają się przypadki zachorowania w wieku późniejszym (po 40. roku życia). Dwukrotnie częściej cierpią na nią kobiety niż mężczyźni.

Stwardnienie rozsiane jest chorobą przewlekłą i może trwać nawet kilkadziesiąt lat, ale komfort życia chorych ulega stałemu pogorszeniu, aż do całkowitej niepełnosprawności.

Stwardnienie rozsiane – pierwsze objawy

Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego nie są charakterystyczne i mogą oznaczać wiele innych schorzeń neurologicznych lub chorób niezwiązanych z systemem nerwowym.

Pierwszym sygnałem może być uczucie zmęczenia (bez wyraźnych przyczyn), zawroty głowy i problemy ze wzrokiem. Chory może nagle stracić ostrość widzenia, obraz jest zamglony, może pojawić się podwójne widzenie, po kilku godzinach wszystko może wrócić do normy. To efekt pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego i jego uszkodzenia.

Kolejne objawy początkowe stwardnienia rozsianego dotyczą zaburzeń czucia. Chory odczuwa mrowienie, odrętwienie, kłucie szpilkami. Najczęściej symptomy te dotyczą dłoni i stóp. Po nachyleniu głowy do klatki piersiowej, chory może mieć uczucie przepływu prądu przez kręgosłup.

W miarę postępu choroby dochodzą kolejne objawy. Dotyczą układu ruchowego, występuje sztywność i bolesność mięśni, nagłe szarpnięcia. To znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych obowiązków.

Stwardnienie rozsiane może powodować także trudności z koncentracją i pamięcią, zwłaszcza krótką. Chory doskonale pamięta, co wydarzyło się kilka lat wcześniej, ale nie potrafi przypomnieć sobie co robił poprzedniego dnia.

Stwardnienie rozsiane niekorzystnie wpływa także na życie seksualne, zmniejszając libido u kobiet i zdolność do erekcji u mężczyzn.

Rzuty i remisja choroby

W początkowym okresie stwardnienia rozsianego okres objawów przeplata się z okresami cofania choroby, jednak w kolejnych rzutach następuje nasilenie objawów lub pojawiają się nowe. Badania obrazowe potwierdzają powstawanie nowych obszarów niszczenia mieliny.

Niestety wraz z upływem czasu trwania choroby, okresy rzutów ulegają wydłużeniu, a okresy remisji skróceniu. Niekorzystnie wpływa to na stan chorego, dlatego leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów i spowalnianiu objawów choroby.

2 odpowiedzi do artykułu “Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego

  1. Mały

    Przemęczenie i to permanentne zawsze jest oznaką, że człowiek jest na coś chory. Ja to przez długie lata lekceważyłem, ale jak jeszcze doszły zaburzenia erekcji, to się dopiero za siebie wziąłem i okazało się, że to stwardnienie rozsiane. I w gruncie rzeczy całkiem szybko ta diagnoza została postawiona.

  2. świetlisty Mark

    Zaburzenia erekcji? To chyba najgorsze z możliwych rozwiązań, bo może okazać się, że potem jest już za późno na odwrócenie tej tendencji. Zwłaszcza w przypadku jak jest się jeszcze stosunkowo młodym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 − = 12