Objawy stwardnienia rozsianego

Objawy stwardnienia rozsianego
4.7 (93.33%) 12 głosów
Stwardnienie rozsiane jest chorobą nieuleczalną, niszczącą układ nerwowy. Wcześnie rozpoznane i leczone pozwala na dożycie późnego wieku.

Na czym polega stwardnienie rozsiane

SM jest chorobą, która atakuje najczęściej ludzi młodych, między 20. a 30. rokiem życia, znacznie rzadziej rozwija się po ukończeniu 40 lat. Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.

Stwardnienie rozsiane jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, znacznie mniejszą rolę ogrywają czynniki środowiskowe i genetyczne. Istotą chorób autoimmunologicznych jest zaatakowanie przez system odpornościowy własnych komórek i ich zniszczenie, które traktowane są jako zagrożenie dla zdrowia. Na razie nie udało się ustalić z jakich przyczyn białka źle identyfikują komórki i dochodzi do ataku. To znacznie utrudnia leczenie chorób autoimmunologicznych, więc leczy się objawy, a nie przyczyny.

W przypadku stwardnienia rozsianego niszczona jest mielina, tkanka otaczająca nerwy. Prowadzi to do uszkodzenia samych nerwów i przerwy w przewodzeniu bodźców. Zmiany demielinowe mogą zachodzić w różnych obszarach mózgu i najczęściej mają charakter rozsiany, występuje kilka ognisk uszkodzonej mieliny.

Stwardnienie rozsiane – objawy

Stwardnienie rozsiane jest chorobą, która może rozwijać się przez wiele lat, nie dając żadnych objawów. Mamy wówczas do czynienia z postacią remisyjno-nawracającą, występującą najczęściej.

U 10% chorych objawy stwardnienia rozsianego od początku są oczywiste i szybko się nasilają – to postać pierwotnie postępująca. Rozwój choroby następuje bardzo szybko.

Do typowych objawów SM należą:

 • zaburzenia widzenia,
 • zaburzenia czucia,
 • problemy z równowagą,
 • zaburzenia czucia,
 • zawroty głowy,
 • zaburzenia koncentracji i pamięci, zwłaszcza krótkiej,
 • ból.

Jak rozpoznać stwardnienie rozsiane

W przypadku SM wczesne rozpoznanie odgrywa ogromną rolę, ponieważ pozwala na rozpoczęcie leczenia, które może znacznie spowolnić postęp choroby.

Jednym z pierwszych symptomów, mogących wskazywać na SM jest uczucie zmęczenia i zaburzenia widzenia. Chory może tracić ostrość wzroku, widzieć podwójnie, może także stracić wzrok. Zmiany mogą pojawić się nagle lub stopniowo postępować, mogą się także samoistnie cofnąć, by powrócić za jakiś czas.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, są zmiany czucia. W dłoniach i stopach może wystąpić mrowienie, odrętwienie, poczucie kłucia szpilkami. Często chorzy mają wrażenie przepływu prądu przez kręgosłup. Do tego dochodzą skurcze mięśni, ich sztywność i ból.

Cechą charakterystyczną przebiegu stwardnienia rozsianego jest przeplatanie się okresu rzutów (nasilenie objawów) oraz remisji, kiedy objawy ustępują. Jeżeli objawy trwały minimum 24 godziny i powtórzyły się po upływie 30 dni, to diagnoza nie wymaga dodatkowych badań. Wykonuje się je w celu dokładnego zlokalizowania zmian, określenia ich wielkości oraz określenia postępu choroby. Najczęściej wykonywany jest rezonans magnetyczny mózgu i rdzenia kręgowego, badanie płynu rdzeniowo-kręgowego (punkcja lędźwiowa) oraz potencjałów wywołanych.

Leczenie SM polega na podawaniu leków opóźniających rozwój choroby i zmniejszających dolegliwości wywołane objawami. Bardzo ważną rolę odgrywa rehabilitacja, która umożliwia dłuższe zachowanie sprawności i samodzielności.

2 odpowiedzi do artykułu “Objawy stwardnienia rozsianego

 1. Anna Karenina

  Objawy SM zaczęły się u mnie prawdopodobnie wtedy, gdy zaczęły się bóle głowy i zawroty głowy. Można to było jakoś wytrzymać, ale gdy potem zaczęłam się źle czuć już na co dzień, to zaczęliśmy diagnozowanie i dopiero potem się okazało, że to jest stwardnienie rozsiane.

 2. dzi

  No tylko, że mało kto pojmie, że ból głowy to może być objaw stwardnienia rozsianego. Nawet jak się powtarza, to chyba nikomu nie przyjdzie nomen omen do głowy, że to jest SM. Chyba, że ktoś miał w rodzinie, to powinien być czujny bardziej niż inni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 24 = 25