Czym jest zapalenie zatok?

Czym jest zapalenie zatok?
5 (100%) 7 głosów

Zapalenie zatok to schorzenie, które jest nie tylko uciążliwe, ale może mieć również groźne powikłania. Dlatego też dobrze jest rozpoznać tę chorobę zanim pojawią się przykre konsekwencje. Jakie są objawy zapalania zatok i w jaki sposób może przebiegać leczenie tej choroby?

Rodzaje zapalenia zatok

Zapalenie zatok może mieć różny przebieg. Myśląc o tym schorzeniu, wiele osób ma na myśli ostrą postać tej choroby. Zwykle jest ona spowodowana infekcją – bakteryjną lub wirusową. Wtedy to pojawia się uczucie zatkania zatok oraz ból twarzy, a niekiedy także zębów.

Więcej na stronie o zatokach: http://zdrowezatoki.net.pl/

W przypadku przewlekłego zapalenia zatok przyczyną jest zwykle uczulenie, które powoduje wytwarzanie się wydzieliny zatykającej zatoki. Ale przewlekłe zapalenie zatok może pojawić się również w przypadku przewlekłej infekcji. Tak dzieje się zwykle w sytuacji, gdy próchnica nie jest leczona. Przy tej postaci tej choroby może się zdarzyć, że objawy są bardzo niewielkie, co zwykle skutkuje ich zbagatelizowaniem przez osobę chorą. To właśnie przewlekłe zapalenie zatok częściej skutkuje powikłaniami w postaci ropni lub zapalenia mózgu. Dzieje się tak, ponieważ właściwe leczenie nie jest zwykle rozpoczynane w porę.

Objawy zapalenia zatok

Jakie mogą być inne objawy zapalenia zatok? To schorzenie pojawia się zwykle obok innej infekcji, dlatego oprócz pojawienia się ropnej wydzieliny, zapalenie zatok może objawiać się również podwyższoną temperaturą ciała. Wspomniany wyżej ból, pojawiający się w różnych miejscach twarzy, zależy od tego, która zatoka zostaje zaatakowana przez chorobę.

Zapalenie zatok szczękowych, umieszczonych po obu stronach nosa, objawiać się może bólem w okolicy szczęk i oczu, ale także czoła. Trzeba bowiem pamiętać, że zatoki to puste przestrzenie w kościach czaszki, które są ze sobą połączone.

Leczenie zapalenia zatok

Leczenie zapalenia zatok wymaga właściwego zdiagnozowania tej choroby. W przypadku, gdy zapalenie zatok jest spowodowane infekcją, konieczne jest jej wyleczenie. Gdy ta choroba została wywołana przez bakterie, niezbędne jest zażywanie antybiotyku przepisanego przez lekarza. Antybiotyk często podawany jest w przypadku przewlekłego zapalenia zatok – terapia trwa kilka tygodni. Przy terapii antybiotykiem należy pamiętać, by zażywać lek przez okres zalecony przez lekarza. Nie można odstawić leku zaraz po ustąpieniu objawów, ponieważ może to doprowadzić do nawrotu choroby i konieczności zażywania antybiotyku z innej grupy.

W przypadku, gdy zapalenie zostało wywołane przez wirusy, często stosuje się środki obkurczające błonę śluzową. Mogą mieć one formę doustną lub są wyposażone w aplikator, który służy do aplikacji leku wprost do nosa. Tego typu środków nie należy jednak nadużywać, ponieważ mogą doprowadzić do przesuszenia błony śluzowej.

W rzadkich przypadkach zapalenie zatok jest spowodowane nieprawidłowościami w budowie przegrody nosowej. Wtedy jedyną skuteczną metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny. W przypadku zapalenia zatok konieczne może być także ich mechaniczne oczyszczenie. O tym, jakiego typu leczenie będzie wdrożone w danym przypadku, decyduje lekarz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

41 + = 51