Choroby trzustki

Choroby trzustki
5 (100%) 10 głosów

Trzustka to jeden z najbardziej tajemniczych organów ludzkiego ciała. Na fakt ten nie wpływa bynajmniej niski poziom wiedzy badaczy, ale trudności, jakie sprawia diagnozowanie i leczenie schorzeń oraz chorób tej części ciała. Żaden ból trzustki nie powinien być przez nas lekceważony, jednak tak naprawdę jej stany zapalne oraz patologiczne mogą objawiać się na szereg innych sposobów, często niekojarzonych z podobną tematyką.

Choroby trzustki nie są częste, jednak wymagają pilnej reakcji ze względu na niebezpieczeństwa, które za sobą niosą. Trzustka pełni strategiczną rolę dla naszego organizmu a zaburzenia, związane z jej funkcjonowaniem, prowadzić mogą do poważnych zagrożeń zdrowia i życia.

Ból brzucha a choroby trzustki

Co istotne, występowanie bólu brzucha ciężko z reguły przyporządkować konkretnemu organowi. Często mylimy objawy ze strony żołądka czy wątroby z tymi, które powodowane są przez problemy z trzustką. Dzieje się tak dlatego, że ból promieniuje. Bez wątpienia przy dolegliwościach, które nie ustępują przez kilka dni, należy zgłosić się do lekarza. W celu diagnozy z pewnością wykonać będziemy musieli badania krwi oraz usg, często przydatne będzie również badanie rentgenowskie.

Czytaj też: Jak boli trzustka? – http://zdrowatrzustka.net.pl/bol-trzustki/

Schorzenia trzustki przebiły się do świadomości Polaków, jako problem szczególnie mocno w ostatnich kilku latach. Jest to wynikiem zdiagnozowania chorób nowotworowych u osób z pierwszych stron gazet, takich jak Steve Jobs czy niezapomniana aktorka Anna Przybylska. Niestety tendencje są niepokojące, na nowotwory trzustki zapadają coraz młodsze osoby, a związane jest to przede wszystkim z trybem życia, stresogennością i niewłaściwymi nawykami żywieniowymi.

Nowotwór trzustki

Rak trzustki to bez wątpienia najgroźniejsza z chorób, dotykających tego organu. Jest on nie tylko trudny do zdiagnozowania, ale też odporny na leczenie. W zasadzie jedynie wcześnie wykryty daje możliwości powrotu do zdrowia. Dlatego też musimy zwracać szczególną uwagę na mogące niepokoić nas symptomy.

Na pewno alarmujący musi być każdy przedłużający się ból w okolicy brzusznej, niezależnie od tego czy pojawia się on z lewej czy prawej strony, czy też promieniuje do pleców. Ponadto zaburzenia pracy trzustki w wyniku guza często powodują żółtaczkę – nierzadko jest to pierwszy objaw, którym powinniśmy się zainteresować. Inne objawy ogólne łatwo jest przypisać do z pozoru niegroźnych stanów chorobowych. Dlatego też nie powinniśmy bagatelizować odchyleń w morfologii czy utrzymującej się gorączki.

Ostre zapalenie trzustki

Nie tylko nowotwór jest chorobą poważną i groźną. Stosunkowo częstą i wymagającą szybkiej reakcji jednostką jest również ostre zapalenie trzustki. Szczególnie w tym przypadku liczy się czas, ponieważ szybko wykryte pozwala nam podjąć błyskawiczne działania i prostymi środkami doprowadzić do całkowitego wyleczenia. Nieleczone z kolei, może skutkować śmiercią.

Niestety nie ma jednej skutecznej metody na diagnozowanie i proste leczenie chorób trzustki. Dlatego tak ważna w naszym życiu musi być profilaktyka. Prowadzenie zdrowego trybu życia, unikanie stresu i cykliczne badania pozwolą nam cieszyć się zdrowiem oraz reagować w przypadku niespodziewanego ataku przebiegłego przeciwnika.

2 odpowiedzi do artykułu “Choroby trzustki

  1. Polak

    Sam ból trzustki jest czymś co naprawdę trudno rozróżnić u człowieka. Bo człowiek, który nie jest lekarzem, nie wie nawet gdzie jest trzustka, nie mówiąc o tym, że ból trzustki może mieć różne oblicza i różną intensywność. Dla większości z nas będzie to po prostu ból brzucha.

  2. dziewic

    Lekarze też nie zawsze wiedzą gdzie jest ból trzustki. I nie wynika to z tego, że osoby źle opowiadają o tym, co odczuwają. Po prostu coraz częściej pracujący lekarze w Polsce są niedouczeni. Najlepsi wyjeżdżają za granicę, pozostali zostają i niestety tak to się kończy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

79 − 69 =